Posts by: zibbidy

Perija

Perija

Добро познатиот уличен бенд, кои што се оформија спонтано и се склопија многу брзо , како да свиреле со години,…
Ivan Ščapec

Ivan Ščapec

Акустичен концерт на Иван Шчапец!
Oswaldovi

Oswaldovi

Пролет дојде, двор се отвори, и турнеите почнаа. Кула ви најавува концерт на Oswaldovi bright lights showed them up by…
Portron Portron Lopez + Marceau

Portron Portron Lopez + Marceau

Кула и Канал103 во соработка ви ги претставува Portron Portron Lopez (https://portronportronlopez.bandcamp.com/) Moi Aussi J'Ai Des Amis Qui Font Du…
КУЛА слави 2 години!

КУЛА слави 2 години!

Учесници: Ана Јовановска Андреј Миневски Виктор Крстевски Гордана Буржевска Дарко Заревски Елена Чемерска Ема Наумоска Кокан Крстевски Марко Илиевски Неда…
Incoherent Noise Feast

Incoherent Noise Feast

Плач,смог и мака!!! Incoherent Noise Fest: -Spewn Transhunter -Арлекин -Disease Ова нема да биде вашиот концерт на годината!!! влез:донација
Comasummer, Black Swells & KNNT

Comasummer, Black Swells & KNNT

Во соработка со БОИЛИНГ ПОИНТ, КУЛА ви ги претставува Комасамер, Блек Свелс и КННТ во културниот центар Кула. Гордо ви…
King Medicine (GR)

King Medicine (GR)

Во духот на денот на заљубените, Кула ви претставува емо-панк рок бенд од Грција - КИНГ МЕДИСИН. КИНГ МЕДИСИН е…
Astray & B.ATL

Astray & B.ATL

На наше големо задоволство, ви го најавуваме вториот Кулашки настан во 2016 година! Станува збор за грчкиот бенд Астреј и…
Xtreme Blues Dog

Xtreme Blues Dog

ПОЧНУВАМЕ!!! Доста беше молк и доста беше одмор. Кула Ви претставува: Xtreme Blues Dog (Brasil) Како прв настан во 2016-та,…
Предновогодишно дебелеење

Предновогодишно дебелеење

Кула ве поканува на предновогодишно дебелеење. Во сабота ќе мезиме туна сендвичи. Во недела ќе се трезниме со чорба. Понеделнички…
Изложба на аналогни фотографии

Изложба на аналогни фотографии

Културниот центар „Кула“ организира изложба на аналогни фотографии кои беа изработени за време на работилницата (19-24.11.2015). Фотографиите се дела на…
Работилница за аналогна фотографија

Работилница за аналогна фотографија

Повик за работилница за аналогна фотографија Културниот центар Кула објавува повик за учество во работилница за аналогна фотографија. Повикот е…
Демекдело – КУЛА @ Скомрахи 2015

Демекдело – КУЛА @ Скомрахи 2015

Обидот да се создаде репрезентација на поимот за дискурсот кој низ историјата бил оневозможуван од различните центри на моќ е…
Зависник од интернет (Web Junkie)

Зависник од интернет (Web Junkie)

„Зависник од интернет“ (Израел, САД/2013/79’) Сценарио: Shosh Shlam, Hilla Medalia Режија: Shosh Shlam, Hilla Medalia Снимател: Sun Shaogang Монтажа: Enat…
The K, Onmens, Suzi Soprano

The K, Onmens, Suzi Soprano

Културниот центар Кула ја отвара есенската музичка програма со три алтернативи нојз-рок-индастријал состави. На наше огромно задоволство ви ги претставуваме…
Guili Guili Goulag

Guili Guili Goulag

Културниот центар Кула продолжува да носи новости од широката палета на музичкиот експериментален жанр. Овојпат нудиме концерт налик на вуду…
Кино кон Залес – Ичи убиецот

Кино кон Залес – Ичи убиецот

Културниот центар Кула ја отвара сезоната на кино проекции под отворено небо во дворот на Кула. За месец септември ви…
After BOSH Party @ KULA

After BOSH Party @ KULA

Повелете на мала журка и да го славиме заедно со бошовците седмото успешно издание на БОШ Фестивал.  
Шутофонија – Jam Session @ DrimON

Шутофонија – Jam Session @ DrimON

Културниот центар „Кула“, го затвора фестивалот Дрим Он, со концерт и изложба на дела од одпад од работилницата за ready…
Работилница за Readymade

Работилница за Readymade

Отворен повик за работилница за ready-made Културниот центар „Кула“ во соработка со фестивалот „Дримon“, го отвара повикот за работилница за…
Работилница за Land Art

Работилница за Land Art

Повик за учество на работилница за Land Art Културниот центар Кула отвара повик за учество на работилница за Land Art.…
Walter Gross & Tenshun

Walter Gross & Tenshun

Електро-нинџа тјун-хип-хоп-фрик-ноиз освежување во Кула! Американските електронски музичари Валтер Грос и Теншун ќе ни донесат психоделични исечоци од нивните клаустрофобични…
Работилница за сито печат

Работилница за сито печат

Отворен повик за работилница за сито печат Културниот центар „Кула“, го објавува вториот повик од серијата работилници кои ќе остварат…
AK PRESS – Бенефит забава

AK PRESS – Бенефит забава

Културниот центар „Кула“ со посредство на автономниот центар „АКСЦ“, организира хуманитарен настан за го поддржи опоравувањето на издавачкиот центар „АК…
Прв роденден на Кула!

Прв роденден на Кула!

Кула ко Кула, отворена и дружељубива, по малку хаотична и расфрлана, слави 1 година од своето постоење, 1 година алтернативна…
Mnjenje & Culture Development

Mnjenje & Culture Development

Mnjenje Од сивилото на белиот град ни доаѓаат MNJENJE - поранешни членови на Unison, Let's Grow, 36 Daggers, Jaibo!. http://mnjenje.bandcamp.com/…
Plastic Sunday & Sürtükler!

Plastic Sunday & Sürtükler!

Кула ви го најавува новиот материјал на мајкоебачкото сурферско трио, згодните Sürtükler кои ќе ве возат од чаршија до дивиот запад…
1 of 3
123