They wanna poison our brains down there...

Работилница за шиење

Работилница за шиење

Отворен повик за работилница за креативна употреба на шивачката техника Културниот центар „Кула“ отвора повик за учество на работилница за…
Wank for Peace (FR)

Wank for Peace (FR)

Концертната изведба на францускиот мелодичен панк бенд “Wank for peace” ќе се одржи на 12 февруари, со почеток во 20…
Noodweer (NL) & Disease (MK)

Noodweer (NL) & Disease (MK)

Noodweer: Холандски панкери кои се активни во текот на пола година, бидејќи останатата половина живеат номадски! https://www.fb.com/noodweer.groningen https://www.youtube.com/watch?v=VK3uT84oXU8 Disease: Спиздена…
Проекции на уметнички видеа

Проекции на уметнички видеа

Овој настан ќе прикаже лична архива на уметнички видеа, во нив ќе погледнете видеа што ја допират уметноста, звукот, визуелното...…
BOSONOGO DJETINJSTVO / THE TRUTH

BOSONOGO DJETINJSTVO / THE TRUTH

split 12'' with Bastinados by Bosonogo Djetinjstvo http://thetruthbanda.wordpress.com/ https://www.youtube.com/watch?v=xIWPIVql8fk  
ĐORNATA / KRIK DISNEYLANDA

ĐORNATA / KRIK DISNEYLANDA

Стара банда која што последниве 20+ години свиреше по: PATARENI, M.D.C. VISIONS OF WAR, SCUFFY DOGS, ELVIS JACKSON, AKTIVNA PROPAGANDA,…
ANTEZ

ANTEZ

Повелете на музичкиот перформанс на францускиот музичар Антез, перкусионист звук скулптор, кој ја истражува енергијата, просторот и материјата. Неговите инструменти…
INNER TRACES

INNER TRACES

"INNER TRACES" Во нејзиниот најнов проект ,,Внатрешни траги’’, употребувајќи ја фотографијата како еден од најелегичните модуси на изразување, авторката документира…
МакеДокс матине во Кула

МакеДокс матине во Кула

Сакате да видите каде се наоѓа најголемото царство на отпадот и кои се неговите благородници? Како од отпадот можат да…
Xover (IT)

Xover (IT)

Кула ќе вришти од фонии и визуелни растројства овој вторник!!! Влез на донација (поддршка за артистите!) ////////////////////////////////// No questions No…
Point Invisible (FR)

Point Invisible (FR)

Повелете на врискање и трескање на џанк перкусии !!! влез на донации (подршка за бендот) Early morning in the 80's,…
Изложба на Славчо Максимовски

Изложба на Славчо Максимовски

Славчо Максимовски Роден 1988 година во Скопје. -Средно училиште за применета уметност ,,Лазар Личеноски,,-Скопје -Дипломиран графичар при Државниот универзитет –Тетово…
Amplidyne Effect

Amplidyne Effect

Amplidyne Effect е музичко, мултимедиален и импровизиран проект на Мартин Георгиевски кој експериментира со гитара, сајзери и ефекти, создавајќи комбинации…
Çiğ Köfte Dürüm!

Çiğ Köfte Dürüm!

Cig Kofte e tradicionalno tursko jadenje, koe sto moze da se jade vo povekje turski restorani kako fast food ili…
DÁŠA FON FĽAŠA + xMAPKOx

DÁŠA FON FĽAŠA + xMAPKOx

DÁŠA FON FĽAŠA - akustik punk (Slovakia) Radšej sám ako v zlej spoločnosti / Better alone than in bad company…
DAIKAIJU (USA)

DAIKAIJU (USA)

Double Fist Attack by Daikaiju https://www.daikaiju.org/ https://www.facebook.com/godaikaiju Daikaiju (читај: Дајкајџу) не се само обичен бенд. Tие се акциони херои, чии…
Izlozba “FRLAJ I ZIMAJ”

Izlozba “FRLAJ I ZIMAJ”

Kula posle dolga letna pauza izlozuva crtezi i sliki vo mal format. Delata kje bidat na donacija, koja e neophodna…
Double Feature night in Kula

Double Feature night in Kula

Pink flamingos Imdb link: http://www.imdb.com/title/tt0069089/ https://www.youtube.com/watch?v=vUd_6FF4AtM Gummo imdb link: http://www.imdb.com/title/tt0119237/ Pred da zavrsi sezonata za proekcii pod otvoreno nebo, povelete…
MY TURN (GR)

MY TURN (GR)

My Turn доаѓаат повторно во Скопје!!! Овој пат повод за нивната турнеја е нивниот рејунион како и промоција на нивното…
Stepping Razor: Red X

Stepping Razor: Red X

Проекција под отворено небо на филмот за Peter Tosh - Stepping Razor: Red X (1993) Roots reggae & dub music…
KRU$H (NL)

KRU$H (NL)

Kru$h, Холандски краст-грајндкор бенд кој е формиран во средината на '90тите, а нивниот прв албум го имаат издадено во 2010…
Rita Braga

Rita Braga

“All way from Lisbon, Portugal comes Rita Braga. This charming and beautiful Ukulele queen with a voice of velvet plays…
SALEMAN

SALEMAN

Акустичен соло концерт Влезот ќе биде на донација  
Ecotopia Biketour 2014 in Macedonia

Ecotopia Biketour 2014 in Macedonia

Драги точакољупци, на 10-ти Јули, во Софија, официјално започна Ecotopia Biketour 2014. На почеток на Август оваа патувачка вело-заедница ќе…
Sürtükler! + Jam Session

Sürtükler! + Jam Session

Sürtükler! - Speed ball Ejaculation (https://www.facebook.com/surtukler) - Samir (Tapanar) - Sali (Gitara) - Stefan a.k.a Cecan - (Bas gitara) + Waterboatman…
Групна изложба „Зелен клик“

Групна изложба „Зелен клик“

Драги наши, Ве покануваме на отворањето на „Зелен клик“, групна изложба на дела од уметници - пријатели на единственото улично…
Dinner with the Upsetter

Dinner with the Upsetter

Проекција под отворено небо на филмот THE UPSETTER: the Life and Music of Lee Scratch Perry (2008). Roots reggae &…
АРЛЕКИН

АРЛЕКИН

АРЛЕКИН - ноиз рок искуство. Без фолиранција остај донација, соблечи наметка АРЛЕКИН не е загатка.  
Los Monkys

Los Monkys

Los monkys is a band comprised of Violin (Francesco Cristiano), Didgeridoo (Didge slides) (Pierluigi Ciolfi) and Drums (Antonio Valdes). Was…
Зачинета Македокс Журка

Зачинета Македокс Журка

ЗАЧИНЕТА МАКЕДОКС ЖУРКА со кромид и документарни филмови За голем број луѓе постои нешто магично во бројот пет, па така…
2 of 3
123